2019 Vårprogram

                              Vårprogram 2019                        

Föreningen Aktiva Seniorer i Karlskrona

hälsar alla välkomna, speciellt våra nya medlemmar

”Att ha roligt är en allvarlig fråga”

 

                                       M e d l e m s i n f o r m a t i o n 

Tack för att ni läser igenom och följer nedanstående anvisningar.

Medlemsavgiften för år 2019 är 100 kronor per person och ska inbetalas till plusgironummer

35 83 85-3 före föreningsstämman den 6 mars 2019. Betald medlemsavgift är en förutsättning för deltagande i FAS aktiviteter. Medlemsantalet i vår förening, som bildades 24 oktober 1995, var vid årsskiftet 806  personer.

Meddela adressändring och gärna aktuell e-postadress till medlemsansvarig Ragnhild Book, ragnhildbook@gmail.com

Föreningens hemsida finns på www.karlskrona.aktivaseniorer.com

OBS! Styrelsens e-post och telefon finns på sista sidan. Plusgironummer 35 83 85-3 till alla inbetalningar där ej annat angives.
Anmälan, som är bindande, måste göras till respektive program och kan ske mellan 7 och 14        januari, helst med e-post alt. per telefon till resp programansvarig (ej genom telefonsvarare). Tidigare anmälan beaktas ej.  Avvakta bekräftelse på deltagande före inbetalning. Denna ska ske senast vid det datum som är angivet i respektive program. Vid förhinder måste avanmälan göras även till de aktiviteter som är avgiftsfria. Inga privata överlåtelser av platser får förekomma. Vid förhinder kontakta programansvarig.

Till aktiviteter som blir mer än fulltecknade kommer vi att lotta ut platserna. Besked om man fått någon plats eller inte lämnas under v 4. Därefter kan inbetalningen ske. Endast två medlemmar per anmälan godtas. Efter anmälningstidens utgång kontakta respektive programansvarig för anmälan och information om resterande platser till olika arrangemang.

OBS!  Avvakta bekräftelse på deltagande före inbetalning

                                                            KALLELSE

                     Till Föreningsstämma i Föreningen Aktiva Seniorer i Karlskrona

        Onsdagen den 6 mars 2019 på Militärhemmet, Stortorget 1, Karlskrona

 Program:13.00 Samling – Eftermiddagskaffe

                 13.30 Stadgeenliga förhandlingar

                           Eventuella motioner till föreningsstämman ska vara styrelsen till handa

                           senast två veckor före stämman.

                 14.30 Program Tommy Nilsson, Sverigevandraren, talar om Det vackra Blekinge

                           Bindande anmälan till Gertrud Svensson före den 21 februari 2019

                                                        VÄLKOMNA önskar Styrelsen

 

 

 

16 jan onsdag och 17 jan torsdag. Studiebesök i Fredrikskyrkan. Vaktmästare Anders Bergström kommer att guida oss i den nyrestaurerade kyrkan. Vi samlas 13.00 i Fredrikskyrkan. Efter besöket i kyrkan intar vi eftermiddagskaffe på Lennarths konditori. Bindande anmälan till Jan Karlsson, ange dag i anmälan. Pris 50 kronor per person. Besked om deltagande 15 januari och samtidig betalning Begränsat antal.

 

2 februari lördag. Ronneby Folkteater ( Gångbrogatan 1 Ronneby), samling 18.30

Se Carmen live från Metropolitan i New York

Föreställningen börjar 19.00 men 30 min innan föreställningen samlas vi i teaterns bakficka. På plats finns Nils Ingemar Thorell som ger oss lite bakgrundsfakta. Operan är textad på svenska.

I pausen serveras goda tapas vilka ingår i priset. Drycker kan förbeställas och betalas på plats.

Bindande anmälan till Lena Lageson. Pris 300 kronor. Betalning senast 28 januari. Begränsat antal.

7 februari torsdag. Studiebesök hos Räddningstjänsten. Vi samlas vid nya brandstationen i Oskarsvärnsområdet 11.00. Här får vi dels en föreläsning om verksamheten och dels en rundvandring i de nya lokalerna.  Därefter sätter vi oss i våra bilar och far ut till Rosenholm för intagande av gemensam lunch på NKT Arenas restaurang.  Pris 80 kronor. Bindande anmälan till Rodney Svensson.   Betalning senast den 28 januari. Begränsat antal.

28 februari torsdag. Konserthusteatern 19.00. Drottningssylt. Här får vi humoristiska och intressanta porträtt av svenska drottningar från Sigrid Storråda till Silvia. Däremellan träffar vi Karin Månsdotter, Kristina och förstås de fyra Eleonororna.  Presentationen görs av skådespelarna/ståuppartisterna/komikerna Josefin Johansson och Robert Noack i form av sketcher, sång och dans.  ”Josefino” Johansson har synts bland annat på Allsång på Skansen och Så ska det låta.  Robert Noack har just avslutat fyra år som Karl-Oskar i Kristina från Duvemåla. Pris 150 kronor. Bindande anmälan till Rodney Svensson.  Betalning senast den 18 februari.  Begränsat antal.

11 april torsdag. Luffarmuseum Boda, Hönsalotta

Avresa från Rådhuset i Karlskrona 09.00 via Karlskrona Möbler. Vi besöker det unika museet med den pratglade Snacke-Per som ger oss en oförglömlig dag. I resan ingår bussresa, förmiddagsfika, lunch och eftermiddagskaffe och småländsk ostkaka. Snacke-Per berättar underhållande om luffarnas liv och leverne.  Därefter ser vi oss omkring i museet på egen hand. Vi beräknas vara i Karlskrona ca kl 17.30. Pris 450 kronor. Bindande anmälan till Ragnhild Book . Betalning senast den 29 mars. Begränsat antal.

 

25 april torsdag. Safari och middag på Eriksberg. Vi åker från Rådhuset 15.00 via Karlskrona Möbler till Eriksberg. När vi kommer fram får vi en guidad busstur runt i området då vi hoppas få se många vilda vackra djur. Efter den guidade turen får vi njuta i lugn och ro av Eriksbergs goda buffé innan vi styr kosan hemåt igen. Beräknad återkomst till Karlskrona vid 20-20.30 tiden. Detta till en kostnad av 450 kr per person. Bindande anmälan till Kerstin Gunström. Betalning senast 29 mars. Begränsat antal.

 

5-9 maj söndag-torsdag. Resa till Berlin

Berlin är idag en dynamisk och levande storstad med breda boulevarder och ett kultur-, restaurang-, shoppingliv i absolut framkant. Berlins unika historia gör att det idag finns ett närmast oändligt utbud av sevärdheter. 5 maj avresa från Rådhuset 06.30 via Karlskrona Möbler. Färja Gedser-Rostock kl.13.00 och framme i Berlin c:a 18.00. Vi bor på mycket centralt belägna Hotel  Amedia Kurfürstendam****. 6-8 maj Tre heldagar med tid för planerade utflykter och egna strövtåg. 9 maj avresa från Berlin på förmiddagen och ankomst Karlskrona c:a 21.00. Pris per person i dubbelrum 6.500 kronor. Enkelrumstillägg 1.500 kronor.I priset ingår bussresa, reseledarservice, del i dubbelrum, 4 frukostar och 4 trerätters middagar, 3 planerade utfärder i Berlin.

Bindande anmälan till Sten-Göran Johansson. Betalning av resan görs till Scandorama efter fakturering. Begränsat antal.

 

16 maj torsdag. Skärgårdstur Kungsholmen och Kastellet Drottningskär

Guidad skärgårdstur och besök på Kungsholmsfort, som sedan 1680 vaktar inloppet till Karlskrona. Sedan besök på Kastellet på ön Aspö som anses vara en av de svenska fortifikationens främsta skapelser. Vi avslutar med en lunch  på restaurang Kastellet. Samling och avfärd från Fisktorget kl 10.00 och beräknad hemkomst 14.00. Bindande anmälan till Lena Lageson med personnummer. Glöm ej giltig legitimation vid en ev. kontroll på Kungsholmen. Pris 500 kronor. Bindande anmälan till Lena Lagesson. Betalning senast 29 april. Begränsat antal.

22 maj onsdag. Besök på Birgit Nilsson museet samt Skottorps Stengods.

Avresa 07.30 från Rådhuset i Karlskrona via Karlskrona möbler till Bjärehalvön och ett besök på Skottorps Stengods – här blir vi visade hur tillverkning går till i denna ädla konst. På vägen dit kommer vi att göra ett stopp för bussfika. Efter stengodsbesöket kör vi till Hovs Hallar för lunch. Därefter åker vi till Birgit Nilsson museet där vi får en guidad visning av hennes bostadshus samt besök vid själva museet. Vi kommer också att dricka vårt eftermiddagskaffe där. Vi avslutar med ett besök hos Vävaren i Båstad (linneväveri, det finns möjlighet att även handla där). Åter Karlskrona ca  19.00. Pris 650 kronor inkluderar bussresa, för- och eftermiddagskaffe, lunch, entréer och guidning. Bindande anmälan till Jan Karlsson. Betalning senast 29 april. Begränsat antal.

24 maj fredag. Vandring på delar av Nättraby Kulturstig. Vi samlas 10.00 vid Nättraby kyrka. Erik Björnberg, som bl.a. skrivit boken ”Vandring bland sjöofficerarnas gårdar”, tar oss med på en vandring i vacker natur, bitvis på skogsstigar, och intressanta miljöer. Ungefär halvvägs intar vi en lättare måltid på Verstorps herrgård. Vandringen avslutas vid kyrkan ca 14.30. Pris 80 kr. Bindande anmälan till Jan-Anders Cederfur. Betalning senast 29 april. Begränsat antal. 

28 maj tisdag. Vandring i Vedeby/Lyckeby. Tillsammans med Ola Palmgren från Blekinge Museum gör vi en rundvandring i det historiskt mycket spännande området Vedeby.  Människor bosatte sig i området långt före vår tidräknings början.  Med Olas hjälp förflyttar vi oss i tid och rum under en vandring på några timmar.  Vi samlas 10.00 vid det nya Kulturhusets parkering i Lyckeby (utanför Restaurang Time Out).  Efter genomförd vandring träffas vi på nämnda restaurang för gemensam lunch.  Pris 100 kronor.  Bindande anmälan till Rodney Svensson.  Betalning senast den 17 maj. Begränsat antal.

4 juni tisdag. Resa till Granhults kyrka och åktur med rälsbuss. Vi åker från Rådhuset 08.00 via Karlskrona möbler för färd norrut, med Ingegerd Holm som guide. Vi besöker Granhults kyrka, den äldsta bevarade träkyrkan i Växjö stift. Vi fikar på hembygdsgården och fortsätter mot Åseda där vi tar rälsbussen mot Virserum. På Hultanäs station äter vi lunch och sedan går färden vidare mot Virserum. På Kosta Outlet är det åter dags för fika och eventuell shopping. Åter i Karlskrona vid 17.00. Pris 550 kronor. Bindande anmälan till Kerstin Gunström. Betalning senast 17 maj. Begränsat antal.

 

12 juni onsdag. Skånska slott. Med buss från Rådhuset kl 08.00 via Karlskrona Möbler åker vi först till Skarhult Slott utanför Eslöv. På vägen ner pausar vi för fika vid Ringsjöns Camping. Skarhult är ett av Sveriges bäst bevarade renässansslott. Utställningen ”Den dolda kvinnomakten” berättar om slottsfruarna som avgjort slottets historia under flera hundra år. Därefter tar vi oss till Bosjökloster vid Ringsjön. Efter lunch i vacker slottsmiljö guidas vi runt i trädgårdarna, parken, kyrkan och delar av slottet med anor från 1100-talet. Eftermiddagskaffet intas i Minas Chokladstudio vid Ravlunda. Beräknad hemkomst ca 19.00. Pris 700 kronor för buss, lunch, för- och eftermiddagsfika och guider på slotten. Bindande anmälan till Jan-Anders Cederfur. Betalning senast 17 maj.Begränsat antal. 

 

Studiecirklar/friskvård

tisdag  14.00  – 16.00 Mervetarcirkeln i konsthistoria fortsätter, med start v 5, tisdag 29 januari

Vuxenskolans lokaler, Ronnebygatan 9. Cirkelledare Kristina Liljegren tar emot anmälningar kristinaliljegren25@gmail.com alt 070 887 8534. Nya deltagare välkomna.

 

måndag 13.30 – 15.30 Den litterära studiecirkeln fortsätter, med start v 4, måndag 21 januari

Vuxenskolans lokaler, Ronnebygatan 9. Eva Johansson, tar emot anmälningar 072 742 9015 alt evajohansson1949@gmail.com  Nya deltagare välkomna.

onsdag 14.00 – 17.00  Mervetarcirkel i musik med tema opera fortsätter, med start v 2, onsdag 9 januari

Militärhemmets lokaler Stortorget 1. Nya deltagare är välkomna. Kostnad 200 kronor. Kontakta Claire Gamstedt claire@gamstedt.com alt 073 035 2866 för mera information.

tisdag 10.00 Boule – spelet för alla fortsätter

FAS-Boule fortsätter utomhus på Saltö Bouleplan varje tisdag kl 10.00 från början av maj – augusti/september beroende av vädret. Mer information av Crister Nilsson, tel 0763 916502.

onsdag 9.00 – 10.00  Simningen i Badhuset fortsätter. Planerad start onsdag 9 januari. Anmälan måste ske till  Ulla Malmberg, tel 0455-805 23 alt c.ulla.malmberg@gmail.com.

 

Faktauppgifter

Förbundet Aktiva Seniorer Sverige – Information.

Förbundet bildades 1988 och har över 50 lokalföreningar i Sverige med ca  21.000 medlemmar.

Se Förbundets hemsida för mer information  www.aktivaseniorer.com

Olyckfallsförsäkring gäller vid FAS aktiviteter under förutsättning att medlemsavgiften är betald. 

Återbetalning av anmälningsavgifter sker i den mån föreningen eller  researrangören  inte drabbats av

någon kostnad.

GDPR, personuppgifter hanteras i enlighet med nya dataskyddsförordningen.

Reservation för eventuella ändringar i programmet.

Idéer och förslag samt hjälp för genomförande av program tas tacksamt emot.

 

Välkommen till aktiviteterna och en trevlig vår önskar styrelsen

Sten-Göran Johansson                    Lena Lageson                                      Kerstin Gunström

Ordförande                                     Vice ordförande                                  Sekreterare

0455-244 41                                   0731-419909                                       073-9337341

stengoranj@gmail.com                   lenalageson@gmail.com                      kerstin.gunstrom@gmail.com

Jan-Anders Cederfur                      Jan Karlsson

Kassör                                             Ledamot

0761-145940                                  0723-942444

jan-anders.cederfur@telia.com      jewkarlsson@gmail.com

Rodney Svensson                            Gertrud Svensson                                Ragnhild Book

Ledamot                                          Ledamot                                              Ledamot

0708-175413                                   070-5650095                                       0768-533512

rodney.svensson@hotmail.com      gs1921@hotmail.com                          ragnhildbook@gmail.com