2018 Vårprogram

                       Vårprogram 2018

Föreningen Aktiva Seniorer i Karlskrona

hälsar alla välkomna, speciellt våra nya medlemmar

”Att ha roligt är en allvarlig fråga”

 

                                       M e d l e m s i n f o r m a t i o n 

Tack för att ni läser igenom och följer nedanstående anvisningar.

Medlemsavgiften för år 2018 är 100 kronor per person och ska inbetalas till plusgironummer

35 83 85-3 före föreningsstämman den 13 mars 2018. Betald medlemsavgift är en förutsättning för deltagande i FAS aktiviteter. Medlemsantalet i vår förening, som bildades 24 oktober 1995, var vid årsskiftet 828  personer.

Meddela adressändring och gärna aktuell e-postadress till medlemsansvarig Ragnhild Book, ragnhildbook@gmail.com

Föreningens hemsida finns på karlskrona.aktivaseniorer.com

OBS! Styrelsens e-post och telefon finns på sista sidan. Plusgironummer 35 83 85-3 till alla inbetalningar där ej annat angives.

Anmälan, som är bindande, måste göras till respektive program och kan ske mellan 8 och 17        januari, med e-post alt. per telefon till resp programansvarig (ej genom telefonsvarare). Tidigare anmälan beaktas ej.  Avvakta bekräftelse på deltagande före inbetalning. Denna ska ske senast vid det datum som är angivet i respektive program. Vid förhinder måste avanmälan göras även till de aktiviteter som är avgiftsfria. Inga privata överlåtelser av platser får förekomma. Vid förhinder kontakta programansvarig.

Till aktiviteter som blir fulltecknade kommer vi att lotta ut platserna. Besked om deltagande sker under v 4 om man har fått någon plats eller inte, och inbetalning av avgiften kan ske. Endast två medlemmar per anmälan godtas. Efter anmälningstidens utgång kontakta respektive programansvarig för anmälan och information om resterande platser till olika arrangemang.

OBS!  Avvakta bekräftelse på deltagande före inbetalning

                                                                 KALLELSE

Till Föreningsstämma i Föreningen Aktiva Seniorer i Karlskrona

Tisdagen den 13 mars 2018 på Militärhemmet, Stortorget 1, Karlskrona

 Program:13.00 Samling – Eftermiddagskaffe

                 13.30 Stadgeenliga förhandlingar

                           Eventuella motioner till föreningsstämman ska vara styrelsen till handa

                           senast två veckor före stämman.

                 14.30 Program: Lasse Larsson berättar om Karlskronas vackra hus och byggnader. 

                           Bindande anmälan till Kerstin Gunström före den 21 februari 2018

                                                        VÄLKOMNA önskar Styrelsen

 

 

7 feb onsdag och 8 feb torsdag, stadsvandring ”Allt som aldrig blev av” med Michael Helgesson.  Detta är en stadsvandring om byggnadsverk som fastnade på ritpapperet eller bara blev halvfärdiga och sedan försvann. Vi samlas 14.00 vid Kungsbron / Bastion Aurora och slutar vandringen på Stortorget. Efter vandringen ca 16.00 samlas vi på Militärhemmets café för att dricka kaffe och äta en räksmörgås. Bindande anmälan till Jan Karlsson, ange dag i anmälan. Pris

150 kronor per person. Betalning senast 25 januari. Begränsat antal.

 16 februari fredag 12.30. Mens sana in corpore sano, en sund själ i en sund kropp.  Det gamla latinska uttrycket har fått förnyad aktualitet genom den moderna vetenskapen.  Idag vet man att ett av de bästa sätten att hålla hjärnan i trim är att motionera.  Karlskronasonen, f.d. förbundskaptenen i handboll  Bertil Andersén kåserar i detta viktiga ämne.  Efter föreläsningen lunch på restaurant Landbron. Plats: Lok&Motion Gym. Bindande anmälan till Rodney Svensson. Pris 100 kronor.  Betalning senast den 9 februari. Begränsat antal.

 28 februari onsdag, besök på Målerås glasbruk och Väskfabrik. Där kommer vi att få guidade rundvandringar. Avresa från Rådhuset 09.00 via Karlskrona Möbler Vedeby Förmiddagsfika intar vi i Lessebo och lunch på Målerås glasbruk med utsikt över hyttan. Det finns möjligheter att göra inköp om man så önskar. Beräknad hemkomst 16.30. Pris för bussresa, guidning och mat 250 kronor. Bindande anmälan till Ragnhild Book. Betalning senast 9 februari. Begränsat antal.

 7 mars onsdag, studiebesök på Dynapac som är ett svenskt multinationellt dotterbolag, och världsledande för mobila kompaktorer för vägytor. Samling vid Dynapacs huvudgrind

Industrivägen 2, kl 10.00. Efter besöket serveras lunch på Matsmedjan. Bindande anmälan till Jan Karlsson. Pris 100 kr per person. Betalning senast 9 feb. Begränsat antal.

 20 mars tisdag, resa till Ikeamuseet. Avresa från Rådhuset 08.30 via Karlskrona Möbler Vedeby. Under resan till Älmhult serveras bussfika. 11.30 guidad rundtur på Ikea museum. Ca 12.45 äter vi lunch på museet och därefter får vi lite tid på varuhuset Ikea. Eftermiddagsfikat serveras på Ladan i Urshult. Åter i Karlskrona ca 18.00. Pris 500 kronor. Bindande anmälan till Ragnhild Book. Betalning senast 20 februari. Begränsat antal.

 24 mars lördag 19.00. Konserthusteatern Karlskrona, Kejsaren av Portugallien Selma Lagerlöfs mästerverk är en av våra mest älskade berättelser. När dottern, som han en gång döpte efter självaste solen, lämnar familjen för stora staden drivs den fattige torparen Jan in i en fantasivärld.  En nydramatisering av Lucas Svensson i regi av Riksteaterns Carl Johan Karlson. Bindande anmälan till Jan-Anders Cederfur. Pris 200 kronor. Betalning senast 20 februari.  Begränsat antal.

 5 april torsdag, Kulturkvarteret i Karlshamn och Johannishus slott. Vi åker från Rådhuset  08.00 via Karlskrona Möbler. Vi besöker antingen Karlshamns Museum eller Skottbergska Gården innan vi får en fika med fralla. Därefter besöker vi det vi inte såg före fikat innan vi får veta allt om punchtillverkning och provsmaka lite punch på Punchmuseet.

Lunch äter vi på Eriksberg innan vi tar oss till Johannishus för en guidad visning av slottet av Hans Wachtmeister. Vi beräknas vara tillbaka i Karlskrona vid 16.30. Pris 400 kr.

Bindande anmälan görs till Kerstin Gunström. Betalning senast 10 mars. Begränsat antal.

 11 april onsdag, studiebesök på Blomlöfs rökeri i Brömsebro med Whiskyprovning och rökt fiskbuffé. Vi samlas 17.30 vid Rådhuset för vidare upphämtning Karlskrona Möbler och åker sedan vidare till Brömsebro. Vi börjar med ett studiebesök i det genuina familjeförtaget, som röker ca 300 ton lax om året. Därefter blir det whiskyprovning och kvällen avslutas sedan med stor rökt fiskbuffé.

Pris 600 kronor. Bindande anmälan till Sten-Göran Johansson.

Betalning senast 10 mars. Begränsat antal.

19-24 april, Holland en blomsteresa. Möt våren i ett förtjusande Holland! Följ med på en färgsprakande upplevelse när blomsterfälten står i full blom. Självklart besöker vi den berömda blomsterparken Keukenhof och Amsterdam. På resan får vi uppleva fantastiska blomstervagnar som vi beskådar vid blomsterkarnevalens start i Noordwijk. Avresa från Rådhuset 08.00 via Karlskrona Möbler, och därefter åker vi söderut.

Pris 6 795 kr per person, enkelrumstillägg 1 895 kr. Detta ingår, del i dubbelrum, förmiddagsfika dag 1, frukost dag 2-6, middag dag 1-5, entré Keukenhof och Alsmeer blomsterauktion, kanaltur i Amsterdam och Giethoorn, blomsterkarnevalen och reseledare. Bindanden anmälan till Sten-Göran Johansson. Betalning för resan görs till Trossöbuss efter fakturering.  Begränsat antal.

8 maj tisdag, Fornminnesdag tillsammans med Mikael Henriksson från Blekinge Museum. Avresa från Rådhuset 09.30 för vidare upphämtning vid Karlskrona Möbler. Ta med kaffekorg.

Vi gör en tur till två av Blekinges mest intressanta fornminnesområden.  Först besöker vi Vång för att få del av de senaste rönen kring de berömda ”guldgubbarna”.  Därefter tar vi oss till Äggaboden för en delikat lunch. Vi avslutar dagen på Hjortahammars vackra gravfält.  Fortfarande döljer åsen antagligen flera hemligheter vilka Mikael hjälper oss att fundera kring.  Åter i Karlskrona ca 16.00. Pris 250 kr. Bindande anmälan till Gertrud Svensson. Betalning senast 20 april. Begränsat antal.

 23 maj onsdag, Krösnabanan med Ingegerd Holm. Avresa med buss 08.30 från Rådhuset via parkeringen vid Karlskrona Möbler, Vedeby.  Den gamla Krösnabanan från Nättraby upp mot Småland,  600 mm bred och med en topphastighet så långsam att resenärerna sades kunna stiga av och plocka ”krösna”, lingon, under tiden.  Vi gör en heldagstur  under ledning av Ingegerd Holm, känd bl. a. som f.d. chef på Turistbyrån i Karlskrona.  På lämpligt ställe stannar vi och dricker kaffe (medtag kaffekorg).  Vi fortsätter vår resa och äter lunch i restauranten på natursköna Korrö.  På vägen tillbaka besöker vi hembygdsmuseet i Rävemåla. Beräknad hemkomst 17.00.  Pris för resa, lunch, entré till hembygdsmuseum och guide 300 kronor.  Bindande anmälan till Rodney Svensson.  Betalning senast den 9 maj. Begränsat antal.

 28-29 maj, Skåneresa med Ven, Wallåkra stenkärlsfabrik, Sofiero slottspark och Trästället i Skurup.

Dag 1: Vi samlas 07.00 vid Rådhuset för vidare upphämtning Karlskrona möbler.

Förmiddagsfika utanför Tollarp och i Landskrona tar vi båten över till Ven. Där besöker vi Tycho Brahes museum och den gamla kyrkan, samt får lunch och fika. Övernattning på Hotell Öresund i Landskrona. På kvällen äter vi en 2-rättersmiddag tillsammans.

Dag 2: Efter frukost åker vi till Wallåkra stenkärlsfabrik, därefter Sofiero slottspark med guidad visning. Vi får också lite egen tid.

Lunch på Spångens gästgivaregård och åker sedan till Trästället, som ligger utanför Tyringe. Här finns allt från smide till rengöringsmedel. Resan avslutas med eftermiddagsfika på Kronlaxen i Mörrum. Åter i Karlskrona ca 20.15.

Pris: 2 695 kr per person i dubbelrum, enkelrumstillägg 275 kr. I priset ingår lunch dag 1 och 2, middag dag 1, frukost dag 2, guidning, rundturer, båttur Landskrona-Ven tur och retur. Bindande anmälan till Jan-Anders Cederfur.

Betalning till Trossö Buss efter fakturering. Begränsat antal.

 4 juni måndag och 12 juni tisdag, Naturvandring i Natura 2000-område i Bromåla by, nära Kättilsmåla,  i östra Blekinges skogsbygd. Det är artrika betesmarker och slåtterängar med exempelvis Adam och Eva, kattfot, slåtterfibbla, solvända och ett flertal andra arter. I området finns även en intressant fjärilsfauna och vattensalamander. Vandringen leds av biolog Sofie Willman från länsstyrelsen och under vandringen gör vi en paus och äter medhavd matsäck. Transport genom egen försorg.  Vi samlas 10.30 i Bromåla by, parkering hos Rune Karlsson.  Beräknad avslutning ca 13.30. Bindande anmälan till Gertrud Svensson, ange önskad dag.  Begränsat antal.

 Studiecirklar/friskvård

tisdag  14.00  – 16.00 Mervetarcirkeln i konsthistoria fortsätter, med start v 5, 30 januari 2018

Vuxenskolans lokaler, Ronnebygatan 9. Cirkelledare Kristina Liljegren tar emot anmälningar kristinaliljegren25@gmail.com alt 070 887 8534. Nya deltagare välkomna.

 måndag 13.30 – 15.30 Den litterära studiecirkeln fortsätter, med start v 4, 22 januari 2018

Vuxenskolans lokaler, Ronnebygatan 9. Eva Johansson, tar emot anmälningar 072 742 9015 alt evajohansson1949@gmail.com  Nya deltagare välkomna. För vidare info se vår hemsida.

 onsdag 14.00 – 17.00  Mervetarcirkel i musik med tema opera fortsätter, med start v 7, 14 februri 2018

Vuxenskolans lokaler, Ronnebygatan 9. Nya deltagare är välkomna. Kontakta Claire Camstedt  claire@gamstedt.com alt 0455-249 49  för mera information. Vårens  tema är fortsättning på rysk opera från 1800-talet.

 tisdag 10.00 Boule – spelet för alla fortsätter

FAS-Boule fortsätter utomhus på Saltö Bouleplan varje tisdag kl 10.00 från början av maj – augusti/september beroende av vädret. Oktober – april spelas inomhus på Rosenholm med avgift till Rosenholms Bouleförening. Mer information av Crister Nilsson, tel 0763 916502.

 onsdag 9.00 – 10.00  Simningen i Badhuset fortsätter. Planerad start onsdag 10 januari 2018. Anmälan måste ske till  Ulla Malmberg, tel 0455-805 23 alt c.ulla.malmberg@gmail.com.

 Dans, intresserade kan vända sig till Hamboringen, www.hamboringen.se,  som har kurser även för seniorer.

 Faktauppgifter

Förbundet Aktiva Seniorer Sverige – Information.

Förbundet bildades 1988 och har över 50 lokalföreningar i Sverige med ca  20.000 medlemmar.

Se Förbundets hemsida för mer information aktivaseniorer.com

Olyckfallsförsäkring gäller vid FAS aktiviteter under förutsättning att medlemsavgiften är betald.  

Återbetalning av anmälningsavgifter sker i den mån föreningen eller  researrangören  inte drabbats av

någon kostnad.

Vid samåkning rekommenderas att antalet personer i bilen delar på bilkostnaderna 18,50 kr/mil.

Reservation för eventuella ändringar i programmet.

Idéer och förslag samt hjälp för genomförande av program tas tacksamt emot.

 Välkommen till aktiviteterna och en trevlig vår önskar styrelsen

Sten-Göran Johansson                    Kerstin Malmström                                   Kerstin Gunström

Ordförande                                     Vice ordförande                                        Sekreterare

0455-244 41                                   0734-162539                                             073-9337341

stengoranj@gmail.com                   kerstin.a.malmstrom@hotmail.se              kerstin.gunstrom@gmail.com    

Jan-Anders Cederfur                      Jan Karlsson

Kassör                                             Ledamot

0761-145940                                  0723-942444

jan-anders.cederfur@telia.com      jewkarlsson@gmail.com

Rodney Svensson                            Gertrud Svensson                                      Ragnhild Book

Ledamot                                          Ledamot                                                    Ledamot

0708-175413                                   070-5650095                                             0768-533512

rodney.svensson@hotmail.com      gs1921@hotmail.com                                ragnhildbook@gmail.com