2017 Höstprogram

Höstprogram 2017

M e d l e m s i n f o r m a t i o n 

Tack för att ni läser igenom och följer nedanstående anvisningar.

Till de medlemmar som ännu inte inbetalat årsavgiften på 100 kr för år 2017 bifogas ett inbetalningskort. Betald medlemsavgift är en förutsättning för deltagande i FAS aktiviteter. Medlemsantalet i vår förening, som bildades 24 oktober 1995, var vid årsskiftet 828  personer.

Meddela adressändring och gärna aktuell e-postadress till medlemsansvarig Ragnhild Book, book2@telia.com.

Föreningens hemsida finns på www.karlskrona.aktivaseniorer.com

OBS! Styrelsens e-post och tfn finns på sista sidan. Plusgironummer 35 83 85-3 till alla inbetalningar där ej annat angives.
Anmälan, som är bindande, måste göras till respektive program och kan ske mellan 1 och 10  augusti, med e-post alt. per telefon till resp programansvarig (ej genom telefonsvarare). Tidigare anmälan beaktas ej.  Avvakta bekräftelse på deltagande före inbetalning. Denna ska ske senast vid det datum som är angivet i respektive program. Vid förhinder måste avanmälan göras även till de aktiviteter som är avgiftsfria. Inga privata överlåtelser av platser får förekomma. Vid förhinder kontakta programansvarig.

Till aktiviteter som blir fulltecknade kommer vi att lotta ut platserna. Besked om deltagande sker under v 33 om man har fått någon plats eller ej, och inbetalning av avgiften kan ske. Endast två medlemmar per anmälan godtas. Efter anmälningstidens utgång kontakta respektive programansvarig för anmälan och information om resterande platser till olika arrangemang.

OBS!  Avvakta bekräftelse på deltagande före inbetalning. 

30 augusti onsdag, matresa i Blekinge med Patrik Trydefeldt deltagare i tv-programmet Sveriges mästerkock. Vi besöker Orranäs gårdsmejeri och Kafé  Måsen. Osttallrik och kaffe serveras. Stora Boråkra Vingård ska vi också besöka där Patrik lagar mat till oss medan vi smakar på Stora Boråkras viner och ägaren håller föredrag om gården och dess verksamhet. Avresa från Rådhuset 09.00  via Karlskrona Möbler, Vedeby och åter i Karlskrona 17.30. Kostnad för mat, fika, bussresa, vinprovning och guidning 590 kronor. Bindande anmälan till Ragnhild Book. Betalning senast 21 augusti. Begränsat antal.

5 september tisdag, resa i Utvandrarbygd.  Resan går i Wilhelm Mobergs hembygd och platser han beskriver i sina romaner. Avresa från Rådhuset 08.30 via Karlskrona Möbler, Vedeby  mot Emmaboda och Duvemåla där vi intar medhavd fika. Färden går sedan till Mobergs födelseplats, Bjurbäcken. Vidare till skolan och Åkerby vägskäl. Ca 12.30 intar vi lunch på Grimsnäs herrgård. Vi besöker Ljuders kyrka och avslutar på Klasatorpet där utvandrarfilmen spelades in. Här får vi också eftermiddagskaffe. Åter i Karlskrona ca 17.00. Kostnad 450 kr inkl buss, guidning, lunch och eftermiddagskaffe. Bindande anmälan till Jan-Anders Cederfur. Betalning senast 21 augusti. Begränsat antal.

20 september onsdag. Historisk ö-tur  med Ola Palmgren från Blekinge Museum. Med buss åker vi över öarna Möcklö, Senoren, Sturkö och Tjurkö.  Öarna döljer många historiska händelser som kanske inte är kända av den stora allmänheten.  Vi tar med oss egen förmiddagsfika.  Lunch äter vi på Sturkö Camping.  Avresa från Rådhuset 09.00 samt upphämtning vid Karlskrona Möbler, Vedeby. Åter ca 17.00.  Kostnad för bussresa samt lunch 200 kronor. Bindande anmälan till Rodney Svensson. Betalning senast 6 september.  Begränsat antal.

4 oktober onsdag. Värnamo med besök på Bruno Mathsson Center, Källemo och Vandalorum. Buss avgår från Rådhuset 08.00 via Karlskrona Möbler, Vedeby och kör direkt till Värnamo. Vi fikar i Apladalen och får sedan guidade turer på Bruno Mathsson och Källemo, antingen fm eller em. Vi hämtas av bussen, äter lunch på Vandalorum och får guidad visning även där. Hemfärd vid 16.15 och åter i Karlskrona drygt 19.00. Kostnad 650 kronor för bussresa, förmiddagsfika, lunch, entréer och guidningar. Bindande anmälan till Kerstin Gunström. Betalning senast 6 september. Begränsat antal.

12 oktober torsdag 11.00. Föreläsning med lunch på Litorina Folkhögskola och lyssnar på ett föredrag av den ukrainske journalisten Volydymyr Senatovskij som berättar om sitt hemland. Ukraina, Europas största land efter Ryssland, är till ytan cirka 1,5 gånger så stort som Sverige och har en minst sagt dramatisk historia. Dagens inrikespolitiska situation berör ju inte enbart Ukraina utan har också gett efterverkningar inom världspolitiken. Efter föredraget äter vi en gemensam lunch med ukrainska inslag. Därefter kommer Volodymyr att stå till förfogande för frågor och diskussion. Kostnad 100 kronor. Bindande anmälan till Rodney Svensson. Betalning senast fredagen den 22 september.

24 oktober tisdag. Konserthusteatern 19.00. Hjalmar Bergmans Clownen Jac med Evabritt Strandberg i huvudrollen.  Kan lögner göra oss lyckliga?I en färgstark föreställning kryddad med välkänd popmusik låter vi en sjungande ensemble rikta strålkastarna mot framgångssagornas baksida.  Vi lever i en tid av kändiskult men längtan efter självutlämnande bekännelser från folkkära artister  är inget nytt.  Bindande anmälan till Rodney Svensson.  Kostnad 150 kronor.  Betalning senast den 10 oktoberOBS, datumet justerat, i programmet som skickats ut med post står det att föreställningen är 23 oktober, men det rätta datumet är tisdag 24 oktober.

27 oktober fredag. Höstfest. Samling på restaurang Eken med ingång Stenbergs gränd 18.00. Vi kommer att bli bjudna på en trerätters meny med lämpliga viner samt öl eller vatten (alkoholfritt alternativ kommer att finnas). Vi kommer under kvällen att bli underhållna av kören Coeur Monsieur under ledning av Håkan Grahn. Bindande anmälan till Kerstin Malmström. Kostnad 300 kronor Betalning senast 10 oktober. Begränsat antal.

7 nov tisdag och 8 nov onsdag. Studiebesök vid HS Städservice. Vi samlas  15.00 vid HS anläggning på Rosenholmvägen. HS Service & Support AB är ett mångfacetterat företag inom servicebranchen med städ-, hem-, tvätt- och flyttservice mm. Vi kommer att få en allsidig presentation av verksamheten. Bindande anmälan till Jan Karlsson, ange dag i anmälan. Begränsat antal.

16 november torsdag och 23 november torsdag. Ärtsopplunch med efterföljande besök på Kungliga Örlogsmannasällskapets bibliotek. Vi samlas 12.30 på Sjöofficersmässen för att äta ärtsoppa. Efter att ha intagit lunchen går vi upp till biblioteket för information om denna unika samling av marin litteratur. Tom Olsson kommer att guida oss bland dessa fantastiska böcker. Kostnad 100 kronor för lunchen. Punsch finns att köpa i baren till priset av 50 kronor. Bindande anmälan till Jan Karlsson, ange dag i anmälan. Betalning senast 30 oktober. Begränsat antal.

29 november onsdag och 30 november torsdag. Kaffeprovning på Chocolatte, där Anja Oscarsson föreläser om kaffets historia, olika kaffesorter och vi får smaka kaffe och med chokladpralin. Vi samlas 18.15, kostnad 150 kronor. Bindande anmälan till Gertrud Svensson. Betalning senast 30 oktober. Begränsat antal.

3 december söndag.  Malmöresa till musikalen Spelman på taket. Vi samlas 11.00 vid Rådhuset för vidare upphämtning via Karlskrona Möbler, Vedeby. Spelman på taket  är en amerikansk musikal från 1964 av Jerry Bock Sheldon.  Vi har lyckats få bra biljetter till föreställningen. Vid ankomsten en tvårätters middag med vin/öl i operafoajén. Föreställningen börjar 16.00. Hemresa ca 19.00 med fika på Ekerödsrasten. Priset, 1300 kronor, inkluderar buss, middag och teaterbiljett. Bindande anmälan till Sten-Göran Johansson. Betalning senast 22 september. Begränsat antal.

7-8 december. Vinprovning och julmarknad i  Köpenhamn. Avresa från Rådhuset  08.00 via  Karlskrona Möbler, Vedeby,  till Köpenhamn via Dragör för vinprovning och kallskuren lunch. Vidare till vårt centralt belägna Scandic Hotel Copenhagen. På kvällen äter vi en gemensam middag på restaurang A Hereford Beefstouw. Efter frukost har vi några timmar i Köpenhamn innan vi åker kustvägen upp till Humlebaeks kro för lunch. Därefter ett stopp i Helsingör för egna strövtåg några timmar innan hemresan till Karlskrona. Pris 2995 kronor per person, enkelrumstillägg 995 kronor. Detta ingår: Del i dubbelrum, förmiddagsfika (bussfika), vinprovning och kallskuren lunch, middag, frukost och lunch.Bindande anmälan till Sten-Göran Johansson.  Betalning för resan görs till Trossö Buss, bankgiro 5444-6406 senast den 3 oktober. Begränsat antal.

12 december tisdag. Julträff med underhållning. Vi träffas  16.00 på Militärhemmet, där det serveras glögg med tilltugg.
Bengt Lingman tar oss med på en resa till Mongoliet och därefter bjuder lasarettets personalkör
under ledning av Håkan Grahn på härliga julsånger.
Bindande anmälan till Kerstin Malmström.

Studiecirklar/friskvård

tisdag  14.00. – 16.00 Mervetarcirkeln i konsthistoria fortsätter, med start v 39, tisdag 26 september

Medborgarskolans lokaler Ö Köpmansgatan 2 B. Cirkelledare Kristina Liljegren tar emot anmälningar kristinaliljegren25@gmail.com alt 070 887 8534. Nya deltagare välkomna.

måndag 13.30-15.30 Den litterära studiecirkeln fortsätter, med start v 39, måndag 25 september. Medborgarskolans lokaler, Ö Köpmansgatan 2B. Eva Johansson, tar emot anmälningar evajohansson1949@gmail.com alt 072 742 9015.  Nya deltagare välkomna.

onsdag 14.00 – 17.00  Mervetarcirkel i musik med tema opera,  med start v 38, onsdag 20 september

Medborgarskolans lokaler, Ö Köpmansgatan2 B. Nya deltagare är välkomna. Kontakta Claire Camstedt  claire@gamstedt.com alt 0455-249 49  för mera information. Höstens tema är rysk opera på 1800-talet.

tisdag 10.00 Boule – spelet för alla fortsätter

FAS-Boule fortsätter utomhus på Saltö Bouleplan varje tisdag kl 10.00 från början av maj – augusti/september beroende av vädret. Oktober – april spelas inomhus på Rosenholm med avgift till Rosenholms Bouleförening. Mer information av Crister Nilsson, tlf 0455-60 60 77

onsdag 9.00-10.00  Simningen i Badhuset fortsätter. Planerad start onsdag 6 september. Anmälan måste ske till  Ulla Malmberg, tel 0455-805 23 alt c.ulla.malmberg@gmail.com.

Dans, intresserade kan vända sig till Hamboringen, www.hamboringen.se,  som har kurser även för seniorer.

Faktauppgifter

Förbundet Aktiva Seniorer Sverige – Information.

Förbundet bildades 1988 och har över 50 lokalföreningar i Sverige med ca  20.000 medlemmar.

Se Förbundets hemsida för mer information  www.aktivaseniorer.com

Olyckfallsförsäkring gäller vid FAS aktiviteter under förutsättning att medlemsavgiften är betald. 

Förbundet Aktiva seniorer är medlemsorganisation i Medborgarskolan.

Återbetalning av anmälningsavgifter sker i den mån föreningen eller  researrangören  inte drabbats av någon kostnad.

Vid samåkning rekommenderas att antalet personer i bilen delar på bilkostnaderna 18,50 kr/mil.

OBS! Samlingsplats i Vedeby är flyttad till Karlskrona Möbler.

Reservation för eventuella ändringar i programmet.

Idéer och förslag samt hjälp för genomförande av program tas tacksamt emot.

Välkommen till aktiviteterna och en trevlig höst önskar styrelsen

 

Sten-Göran Johansson        Kerstin Malmström                                  Kerstin Gunström

Ordförande                         Vice ordförande                                       Sekreterare

0455-244 41                       0734-162539                                            073-9337341

stengoranj@gmail.com       kerstin.a.malmstrom@hotmail.se             kerstin.gunstrom@gmail.com                 

 

Jan-Anders Cederfur                                                      Jan Karlsson

Kassör                                                                             Ledamot

0761-145940                                                                  0723-942444

jan-anders.cederfur@telia.com                                      jewkarlsson@gmail.com

Rodney Svensson                                     Gertrud Svensson                                     Ragnhild Book

Ledamot                                                   Ledamot                                                   Ledamot

0708-175413                                            070-5650095                                            0768-533512

rodney.svensson@hotmail.com               gs1921@hotmail.com                              ragnhildbook@gmail.com