Höstprogram 2016 

Föreningen Aktiva Seniorer i Karlskrona
hälsar alla välkomna, speciellt våra nya medlemmar
”Att ha roligt är en allvarlig fråga”

 M e d l e m s i n f o r m a t i o n 

Tack för att ni läser igenom och följer nedanstående anvisningar.
Till de medlemmar som ännu inte inbetalat årsavgiften på 100 kr för år 2016 bifogas ett inbetalningskort. Betald medlemsavgift är en förutsättning för deltagande i FAS aktiviteter. Medlemsantalet i vår förening, som bildades 24 oktober 1995, var vid årsskiftet 814 personer.
Meddela gärna aktuell e-postadress till sekreterare Gunilla Petrisson
Föreningens hemsida finns på karlskrona.aktivaseniorer.com

OBS! Styrelsens e-post och tfn finns här. Plusgironummer 35 83 85-3 till alla inbetalningar där ej annat angives.
Anmälan, som är bindande, måste göras till respektive program och kan ske mellan 1 augusti  och 12 augusti, om ej annat anges, med e-post alt. per telefon till resp programansvarig (ej genom telefonsvarare). Tidigare anmälan beaktas ej.  Avvakta bekräftelse på deltagande före inbetalning. Inbetalning ska ske senast vid det datum som är angivet i respektive program. Vid förhinder måste avanmälan göras även till de aktiviteter som är avgiftsfria. Inga privata överlåtelser av platser får förekomma. Vid förhinder kontakta programansvarig.

Till aktiviteter som blir överbokade kommer vi i höst att lotta ut platserna. Därefter lämnas besked om man har fått någon plats eller ej och inbetalning av avgiften kan ske. Endast två medlemmar per anmälan godtas under hösten. Efter anmälningstidens utgång kontakta respektive programansvarig för information om resterande platser till olika arrangemang.

OBS!  Avvakta bekräftelse på deltagande före inbetalning.

Program

31 augusti, onsdag. Historisk resa på Torhamnslandet, under ledning av Ola Palmgren, Blekinge Museum, gör vi en djupdykning i östra Blekinges spännande och dramatiska historia som spänner över flera tusen år. Avresa från Rådhuset 09.00 med hämtning vid Netto, Vedeby. Vi äter gemensam lunch i Kristianopel. Kostnad för resa, guidning och lunch, 200 kronor. Beräknad hemkomst ca 17.00. Ta med egen kaffekorg. Anmälan till Rodney Svensson. Betalning senast 20 augusti. Begränsat antal.

7 september, onsdag. Grundläggande datorkurs Vi startar nu en kurs som många efterfrågat i samverkan med Litorina Folkhögskola. Kursen pågår onsdagar 13.00 – 16.00 under hösten 2016 med start onsdagen 7 september, sammanlagt 12 träffar. Kursen riktar sig till såväl nybörjare som till de som har viss datorvana. All utrustning finns på skolan. Kostnad för hela kursen är 350 kronor. Kaffe till självkostnadspris. Parkeringsplatser finns i nära anslutning till skolan och buss går fram till Gullberna Park. Anmälan till Rodney Svensson. Betalning senast 20 augusti. Begränsat antal.

20 september, tisdag. Natur och kultur i södra Småland. Avresa från Rådhuset 09.00 med hämtning vid Netto. Vi gör tillsammans en resa i södra Småland under ledning av Lotta Forsberg på Litorina Folkhögskola. Lotta kommer att ta oss runt till olika natur- och kulturmiljöer. Flora, fauna och geologi är områden som Lotta behärskar. En och annan svamp kanske dyker upp om vädret varit det rätta. Vi äter lunch tillsammans på Korrö värdshus. Ta med egen kaffekorg. Beräknad hemkomst ca 17.00. Kostnad 250 kronor. Anmälan till Rodney Svensson. Betalning senast 1 september. Begränsat antal.

26 september, måndag. Konserthuset 19.00, ”Ett odjur till hembiträde”, en musikalisk komedi i gammal folklustspelsanda.
Skådespelet börjar dagen före midsommarafton 1947. Problemet är bara att paret Johansson har bjudit mycket fina gäster och hembiträdena klarar inte av sitt jobb varför de åker ut med huvudet före. Men så dyker den rekorderliga Rut Andersson upp. Då blir det andra bullar…
Medverkande: Fem skådespelare och en musiker. Speltid 1 timme 40 minuter (inkluderar 20 min paus). Kostnad 150 kronor, biljetterna delas ut i foajén från 18.30.
Anmälan till Annica Bergqvist, betalning senast 15 september. Begränsat antal.

27 september, tisdag. Resa till författarbygden
Avresa 08.30 från Rådhuset via Netto till Jämshög där vi får kaffe och fralla på  Författarmuseet. Vi får höra om Harry Martinsson och Sven-Edvin Salje och visas runt på museets samlingar om författarna. Därefter gör vi en guidad busstur med inriktnig på Harry Martinssson. Lunch på Fritsatorpet. Färden tillbaka till Jämshög går via det vackra Alltidhult, den bygd som Salje i sina romaner kallar Motorpa och där filmerna spelades in. Ankomst till Karlskrona ca 17.00.
Kostnad 300 kronor som inkluderar bussresa, för- och eftermiddagsfika, lunch och guidning. Anmälan till Jan-Anders Cederfur senast 5 september. Betalning senast 15 september. Begränsat antal.

2 oktober, söndag – 8 oktober. Vinprovningsresa till södra Tyskland och till Alsaceregionen i nordöstra Frankrike.
Vi har i samarbete med Trossöbuss arrangerat en spännande och intressant resa till vindistrikten i södra Tyskland och till Alsace i nordöstra Frankrike. Förutom besök på ett antal vingårdar får vi en guidad tur i EU-parlamentet i Strasbourg och besöker också ett fantastiskt bilmuseum i Mulhouse mede bland annat världens största samling av Bugatti.
Pris för resan är 8.895 kronor. Enkelrumstillägg 1.450 kronor.
Se mera i bifogad information.
OBS! Anmälan till Gunilla Petrisson senast 5 augusti. Begränsat antal.

19  oktober onsdag och 20 oktober, torsdag. Studiebesök på Areva NP Uddcomb
Vi samlas 13.00 vid Chapmansplan(Karlskronavarvet)
Ett besök på ett för karlskronaborna välkänt företag som etablerade sig på 70-talet på Verkö.
Företaget lever idag vidare men under annat företagsnamn. Kan det vara så att de sysslar med i princip liknande produktion nu som då? Anmäl er till denna aktivitet så kommer ni att få svar på många frågor. Vad blev det av UDDCOMB?
Tyvärr måste vi av utrymmesskäl begränsa antalet besökare till 20 personer/tillfälle.
Anmälan till Jan Karlsson, ingen avgift. Meddela önskad dag vid anmälan.

20 oktober, torsdag. Konsthallen 19.00, Karlskrona Musikteater presenterar ”Det är något bortom bergen” med inspiration av Dan Andersson. Genom en mångfald av olika uttryck vill man kommentera vår samtid genom Dan Anderssons verk.
Medverkande: Två skådespelare, två musiker och en konstnär. Speltid 50 minuter.
Kostnad 100 kronor, biljetterna delas ut från 18.30. Anmälan till Annica Bergqvist, betalning senast 10 oktober. Begränsat antal.

15 november tisdag. Studiebesök länsresidenset Kl 13.30. Landshövding Berit Andnor Bylund  berättar om huset, historisk bakgrund och visar oss runt. Hon berättar om sitt uppdrag som landshövding och om länsstyrelsen och vad som är aktuellt i Blekinge. Kaffe serveras. Anmälan till Gertrud Svensson, ingen avgift. Begränsat antal.

17 november, torsdag. Ärtlunch på Sjöofficersmässen. Vi samlas 13.30 och äter ärtsoppa, pannkakor, lättöl/vatten och kaffe till en kostnad av 100 kronor/person. Punsch à 60 kronor kan köpas vid entrén. Efter lunchen kommer Susanne Ekblad publikchef Marinmuseum att informera om muséets nuvarande verksamhet samt satsningar inför framtiden. Bindande anmälan till Annica Bergqvist. Betalning av avgiften senast 2 november. Begränsat antal.

29 november, tisdag. Ostprovning, en resa i ostens förlovade land.
Vi samlas 16.30 i Folkets hus, Ö Köpmannagatan 34, Karlskrona.
Ta chansen att smaka på en mängd olika ostar med helt olika karaktär och stil. Samtidigt får du fördjupa dig i ostens historia och tillverkningssätt. En intressant och lärorik kväll med spännande smakkombinationer. Anmälan till Jan Karlsson. Betalning av avgiften 150 kronor/person senast 14 november. Begränsat antal.

29 november, tisdag och 6 december, tisdag. Julmarknad i Lübeck
Tisdag:
Vi samlas 08.00 vid Rådhuset för vidare upphämtning vid Netto i Vedeby.Resan går via Öresundsbron, Rödby-Puttgarden till Lübeck och 5***** hotell Blue Senator Radisson. På hotellet, som ligger mycket centralt, har vi tillgång till pool och spaavdelning under hela vistelsen. Em fri för att strosa på egen hand i Lübeck. Gemensam stor buffe på hotellet på kvällen.
Onsdag: 10.00 tar vår svensktalande guide med oss på en två timmars promenad i centrum. Gemensam middag på kvällen på någon lokal krog i centrum.
Torsdag: Hemfärd ca 11.00 via ett stopp på Border Shopen och åter i Karlskrona ca 21.00. Kostnad 2.950 kronor/person i dubbelrum (enkelrumstillägg 1.000 kronor) vilket inkluderar buss, färja, två frukostbufféer, två middagar, guidad rundtur till fots.  Anmälan till Sten-Göran Johansson. Betalning för resan sker till Balder buss, senast den 18 oktober. Begränsat antal.

12 december, måndag. Julmingel med underhållning samt glögg och tilltugg.
Vi träffas kl. 13.30 på Militärhemmet. Där får vi följa med Hans Törnblad och Bebben Malmström till " En kväll i Folkets park". Vi bjuder förstås också på glögg och tilltugg.
Anmälan senast den 5 december till Kerstin Malmström. Begränsat antal.


Studiecirklar/friskvård mm

29 augusti, måndag 18.30 – 21.30 Bridgeutbildning
I samarbete med Bridge-klubben Karlskrona Hantverkargatan 23 inbjuder vi till bridgekurs följande 12 måndagar. Kursavgift 800 kronor/deltagare inkl litteratur, kaffe med smörgås. Begränsat antal. Anmälningar och frågor till Marianne Wadaszi 0708- 23 66 78.

26 september, måndag  14.00. – 16.00. Mervetarcirkeln i konsthistoria fortsätter.
Följande måndagar är inbokade:  10 och  24 oktober, 7 och 21 november, samt 5 december  i Medborgarskolans lokaler Ö Köpmansgatan 2 B. Cirkelledare Harald Andersson tar emot anmälningar Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den. alt 0708-114727. I mån av plats hälsas nya deltagare välkomna.

19 september, måndag  13.30 – 15.30.  Den litterära studiecirkeln fortsätter
Följande måndagar är inbokade: 3,17 och 31 oktober, samt 14 och 28 november i Medborgarskolans lokaler, Ö Köpmansgatan 2B. Lars Haller tar emot anmälningar, Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den. alt 0455-243 07. I mån av plats hälsas nya deltagare välkomna.

28 september, onsdag 14.00 – 17.00.  Mervetarcirkel i musik med tema opera.
Följande onsdagar är inbokade: 12 och 26 oktober, 9 och 23 november, samt 7 december.Medborgarskolans lokaler, Ö Köpmansgatan2 B. Nya deltagare är välkomna. Kontakta Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den. alt 0455-249 49  för mera information. Begränsat antal

Boule – spelet för alla fortsätter
FAS-Boule fortsätter utomhus på Saltö Bouleplan varje tisdag kl 13.00 från början av maj – augusti/september beroende av vädret. Oktober – april spelas inomhus på Rosenholm med avgift till Rosenholms Bouleförening. Mer information av Crister Nilsson,  0455-60 60 77

Simning
Simningen i Badhuset fortsätter. Anmälan måste ske till  Ulla Malmberg,  0455-805 23 alt Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den..


Faktauppgifter

Förbundet Aktiva Seniorer Sverige – Information.
Förbundet
bildades 1988 och har över 50 lokalföreningar i Sverige med ca  20.000 medlemmar.
Se Förbundets hemsida för mer information aktivaseniorer.com
Olyckfallsförsäkring gäller vid FAS aktiviteter under förutsättning att medlemsavgiften är betald.
Förbundet Aktiva seniorer är medlemsorganisation i Medborgarskolan.
Återbetalning av anmälningsavgifter sker i den mån föreningen eller  researrangören  inte drabbats av någon kostnad.
Vid samåkning rekommenderas att antalet personer i bilen delar på bilkostnaderna, 18,50 kr/mil.
Reservation för eventuella ändringar i programmet.
Idéer och förslag samt hjälp för genomförande av program tas tacksamt emot.


Välkommen till aktiviteterna och en trevlig höst önskar styrelsen


Program hösten 2016 - PDF-fil