Vårprogram 2016


Föreningen Aktiva Seniorer i Karlskrona
hälsar alla välkomna, speciellt våra nya medlemmar
"Att ha roligt är en allvarlig fråga”


M e d l e m s i n f o r m a t i o n

Medlemsavgiften för år 2016 är 100 kronor per person (ej familj) och skall inbetalas till plusgiro nr 35 83 85 -3 före föreningsstämman den 10 mars 2016.
Meddela/uppdatera din e-post till Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den. för snabb information..
Medlemsantalet i vår förening, som bildades den 24 oktober 1995, är vid årsskiftet 814 personer. Föreningens hemsida finns på karlskrona.aktivaseniorer.com

Tack för att ni läser igenom och följer nedanstående anvisningar.
OBS! Styrelsens e-post och tfn finns på sista sidan. Plusgironummer till alla inbetalningar där ej annat angives:   35 83 85-3.
Anmälan, som är bindande, måste göras till respektive program och kan ske tidigast den 12 januari 2016 kl. 09.00 med e-post alt per telefon till resp programansvarig (ej genom telefonsvarare). Tidigare anmälan beaktas ej. Avvakta bekräftelse på deltagande före inbetalning. Inbetalning ska ske senast vid det datum som är angivet i respektive program. Vid förhinder måste avanmälan göras även till de aktiviteter som är avgiftsfria. Inga privata överlåtelser av platser får förekomma. Vid förhinder kontakta programansvarig.
           

KALLELSE

till föreningsstämma i Föreningen Aktiva Seniorer
torsdagen den 10 mars 2016 kl 13.30 på
Militärhemmet, Stortorget 1, Karlskrona                        

Program

Samling – eftermiddagskaffe
Stadgeenliga förhandlingar
F.d FN-generalen Bo Wranker talar om
Syrien – en bakgrund”  

Eventuella motioner till föreningsstämman skall vara styrelsen
tillhanda senast två veckor före stämman

Bindande anmälan till Gunilla Petrisson före 24 februari 2016

Välkomna !

Program

26 och 27 januari, tisdag resp onsdag. Besök på MCT Brattberg, Lyckeåborg.

Samling vid bruket i Lyckeåborg kl.12.50. Studiebesöket varar mellan kl 13.00 – 16.00.
Vi kommer att få en historisk industrivandring från 1750-talet fram till dags dato av företaget Lyckeåborgs Bruk/MTC Brattberg. Företaget är väl förknippat med klippspik och idag världsledande inom design, utveckling och tillverkning av kabel- och rörtätningar.
Transport till och från Lyckeåborg genom egen försorg. Meddela ev. behov av samåkning vid anmälan.
Ingen kostnad. Företaget bjuder på kaffe.
Anmälan till Jan Karlsson senast den 19 januari med angivande av dag. Begränsat antal: 22 deltagare vid varje tillfälle.

5 mars, lördag kl.19.00 Riksteatern: En druva i solen. Konserthusteatern.

Brodwayklassiker om stora drömmar och brustna förhoppningar. Familjen Younger bor i Chicagos beryktade slumområde, Southside. Medborgarrättskampen har nyss inletts och drömmar om respekt och ett anständigt liv har vaknat. Tre generationer lever under ett tak i en misär där det saknas pengar och framtidstro. Men när försäkringen efter mamma Lenas avlidne make betalas ut, kan drömmar plötsligt bli verklighet…Lorraine Hansberry var endast 28 år gammal när hon skrev ”En druva i solen” (A Raisin in the Sun). Den gick upp på Broadway 1959. Kostnad 200 kronor. Bindande anmälan till Annica Bergqvist senast den 5 februari. Inbetalning för aktiviteten skall ske till föreningens plusgiro när bekräftelse på deltagande erhållits, dock senast den 5 februari. Biljetter utdelas i Konserthusteaterns lobby kl. 18.30. Begränsat antal.

10 mars, torsdag. Föreningssstämma

Föreningsstämma i Föreningen Aktiva Seniorer
torsdagen den 10 mars 2016 kl 13.30 på
Militärhemmet, Stortorget 1, Karlskrona 

13 mars, söndag Helsingborgsresa till musikalen My Fair Lady.

Vi samlas kl.10.45 vid Rådhuset för vidare upphämtning vid Netto i Vedeby. My Fair Lady är baserad på Bernard Shaws pjäs Pygmalion från 1912 som är en skarp satir över klassamhället. Språkprofessor Higgins slår vad om att han kan lära den enkla blomsterförsäljerskan Eliza att prata korrekt och vårdat i stället för den breda och obildade dialekt hon talar när de träffas.

Vid ankomsten serveras en tvårättersmeny ( dryck ingår ej) och föreställningen börjar kl 16.00. Vi räknar med att vara hemma igen vid 23-tiden. Pris 600 kronor, inkluderar buss, tvårättersmiddag och teaterbiljett. Bindande anmälan till Sten-Göran Johansson senast den 22 januari 2016. Inbetalning för aktiviteten skall ske till föreningens plusgiro när bekräftelse på deltagande erhållits, dock senast den 22 januari. Begränsat antal.

17 mars, torsdag, kl 18.00 – Regionteatern Brott och Straff.

Brott och Straff är en nervkittlande psykologisk thriller som borrar sig djupt ner i en människas psyke. Huvudpersonen formulerar en plan hur han ska mörda en mycket hatad kvinna och hur han sedan ska kunna rättfärdiga dådet. Dostojevskijs klassiska berättelse om den unge Raskolnikov skulle lika gärna kunna utspela sig i dagens samhälle. Den för tankar till våldsmän som Breivik, lasermannen eller skytten i Malmö. Föreställningen tar upp destruktiva strukturer i samhället och berättar på ett nervkittlande sätt om Sverige av idag. Kostnad 200 kronor. Bindande anmälan till Rodney Svensson senast den 17 februari. Inbetalning för aktiviteten skall ske till föreningens plusgiro när bekräftelse på deltagande erhållits, dock senast den 17 februari. Biljetter delas ut i Konserhusteaterns lobby kl.17.30. Begränsat antal.

6 april onsdag, Den blå planeten och vinprovning i Dragör

Vi samlas kl 09.00 vid Rådhuset för vidare upphämtning vid Netto i Vedeby. Efter en stund stannar vi på en trevlig rastplats och intar vår medhavda fika. Vi fortsätter färden till Dragör där vi får provsmaka lite vin och äter lunch. Därefter besöker vi Den Blå Planeten, Nordeuropas största akvarium (över 20.000 djur och 7 miljoner liter vatten) i ca 2,5 timmar. På hemresan ges utrymme för en kort shopping i Bottleshopen och därefter middag på Elsiefarm. Hemma igen i Karlskrona ca 22.30. Pris 950 kronor inkluderar buss, vinprovning, lunch, entré till akvariet och middag inkl måltidsdryck. Bindande anmälan senast 4 mars till Sten-Göran Johansson. Inbetalning för aktiviteten skall ske till föreningens plusgiro när bekräftelse på deltagande erhållits, dock senast den 4 mars. Begränsat antal.

20 april, onsdag – Besök på Björketorps gård, Johannishus

Vi samlas kl 09.15 vid Rådhuset för vidare upphämtning vid Netto i Vedeby. Björketorps gård är en modern gård med ekologisk mjölkproduktion samt skog- och glassproduktion. Mycket tid ägnas även åt familjens quarterhästar. Efter förmiddagskaffe tas vi om hand av gårdens ägare Per Brunberg som visar oss runt och berättar om gårdens historia och dagens aktiviteter på gården. Vi avslutar besöket med lunch inne i familjens vackra boningshus. Du kan välja på en kött- eller fiskrätt. Som dessert får vi smaka på gårdens ekologiska glass. Kostnad 200 kronor/person för buss, kaffe, lunch och guidning. Bindande anmälan senast den 10 april till Gertrud Svensson. Inbetalning för aktiviteten skall ske till föreningens plusgiro när bekräftelse på deltagande erhållits, dock senast den 10 april. Ange önskad maträtt vid anmälan. Åter i Karlskrona ca kl 15.00. Begränsat antal.

10 maj, tisdag. Besök på Birgit Nilssonmuseet samt på Vävaren i Båstad.

Avresa kl.07.30 från Rådhuset Karlskrona via Netto i Vedeby till Båstad, där vi gör ett besök hos Vävaren i Båstad (grundat av Märta Måås-Fjetterström). Efter detta besök kör vi till Hovs Hallar och äter lunch. Därefter åker vi till Birgit Nilssonmuseet där vi får en guidad visning av hennes boningshus och tittar på en utställning om Birgit Nilsson. Vi passar också på att ta en eftermiddagsfika med en god kaka till. Efter besöket vänder vi åter mot Karlskrona men kommer att göra en avstickare till Ysane. Där kommer vi att besöka Karlis korvtillverkning. Ankomst till Karlskrona ca kl. 19.00.
Kostnad 650 kronor som inkluderar bussresa, för- och eftermiddagsfika, lunch, entréer och guidning.
Bindande anmälan till Jan Karlsson senast den 18 april. Inbetalning för aktiviteten till föreningens plusgiro skall ske när bekräftelse på deltagande erhållits, dock senast den 18 april..Begränsat antal.

16 - 18 maj – Resa till Bornholm, Danmark.

Dag 1: Kl. 09.00 avfärd från Rådhuset för vidare upphämtning vid Netto i Vedeby. Vi åker genom Blekinge och Österlen till Ystad, där vi tar färjan till Bornholm som avgår kl. 12.30. Under överfarten, som tar 80 minuter, serveras lunch. När vi kommer fram kör vi till vårt första besök; vingården ”Lilla Gadegård” norr om Dueodde. Här får vi en rundvisning på vingården samt vinprovning. Därefter kör vi till vårt hotell Griffen för incheckning. Hotellet är beläget vid havet med underbar utsikt över Östersjön.
Dag 2. Efter frukost åker vi på en guidad tur på norra Bornholm, där vi bl a besöker rundkyrkan Österlars Kirke och Bornholms konstmuseum.
Dag 3. Efter frukost möter vår guide upp vid hotellet och denna dag gör vi en rundtur på södra delen av Bornholm, där vi bl a besöker Bornholms högsta punkt och fiskelägena Bölshavn och Listed och hälsar förstås på Hellige Kvinden. Rundturen avslutas vid färjan som avgår kl. 16.30.

Pris 3.800 kr/person i dubbelrum, enkelrumstillägg 660 kr.
I priset ingår bussresa, del i dubbelrum, lunch på färjan dag 1, frukost dag 2 och 3, middag med kvällskaffe dag 1 och 2, lunch dag 2 och 3, entréer. Middag ombord på färjan på hemresan. Rundvisning och vinprovning dag 1, lokal guide dag 2 och 3. Drycker ingår ej.
Bindande anmälan till Kerstin Malmström senast den 18 mars. Betalning sker till Trossö buss bankgiro 5444-6406 senast den 31 mars. Begränsat antal.

24 och 25 maj, tisdag resp onsdag - Vandring på Rosenholm

Samling kl.10.00 på stora parkeringen framför Arena-byggnaden för historisk och kulturgeografisk vandring, 3-4 km (Buss nr 5). Vi tar med oss egen skaffning vilken intas vid lämpligt tillfälle. Idag är området känt genom Arenan och KA 2 regemente. Rosenholm har emellertid varit föremål för mänskliga aktiviteter under flera tusen år. Inte långt efter att den senaste inlandsisen dragit sig tillbaka hittade de första bosättarna hit. Långt senare kom kända Karlskronabor att avsätta sina spår i landskapet, t. ex. Adolf Palander, Wilhelm Thörn och Fredrik Brasch. Tidigare har även Vittus Andersson funnit sin kära Elena i den dåvarande byn. Rosenholm har under 1900-talet tagit emot tusentals grenadjärer, beredskapssoldater, repgubbar och värnpliktiga.
Två världskrig och det fortsatta kalla kriget gjorde att området till stor del hölls avspärrat för allmänheten. Fortfarande finns minnesmärken och byggnader kvar som berättar om det förflutna.
Bindande anmälan till Rodney Svensson senast den 12 maj med angivande av dag.

9 juni, torsdag. Naturvandring i Älmteryds naturreservat.

Vi samlas kl.10.00 på parkeringen vid Älmteryds naturreservat som ligger längs väg 725 mellan Augerum och Torsås. Naturreservatet är en av Blekinges värdefullaste hagmarker som formats av liens skär och mulens bete. Människor och kreatur har tillsammans skapat en kulturmiljö med enastående biologisk mångfald. I östra reservatsgränsen finns en byväg med gamla anor. Sofie Willman, biolog på länsstyrelsen, guidar oss på en vandring genom reservatet och beskriver vad som gör detta till en unik miljö. Under vandringen gör vi en paus och äter egen matsäck. Naturen här är lättvandrad och vi räknar med att avsluta ca kl. 13.00. Transport genom egen försorg. Meddela ev. behov av samåkning vid anmälan. Bindande anmälan till Gertrud Svensson senast den 1 juni. Begränsat antal.

Studiecirklar/friskvård

25 januari, måndag – Mervetarcirkeln i konsthistoria fortsätter.

Följande måndagar är inbokade: 1/2, 15/2, 29/2, 14/3, 29/3 (tisdag) och 11/4 kl 14.00-16.00 i Medborgarskolans lokaler Ö Köpmansgatan 2 B. Cirkelledare Harald Andersson tar emot anmälningar Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den. alt 0708-114727. I mån av plats hälsas nya deltagare välkomna.

1 februari, måndag – Den litterära studiecirkeln fortsätter

Följande måndagar är inbokade:25/1, 8/2, 22/2, 7/3, 21/3 och 4/4 kl 13.30-15.30 i Medborgarskolans lokaler, Ö Köpmansgatan 2B. Lars Haller tar emot anmälningar, Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den. alt 0455-243 07. I mån av plats hälsas nya deltagare välkomna.

13 januari onsdag – Mervetarcirkel i musik med tema opera.

Följande onsdagar är inbokade: 13/1, 9/3, 23/3, 6/4, 20/4, och 4/5 i Medborgarskolans lokaler, Ö Köpmansgatan2 B, mellan kl 14.00 till 17.00. Nya deltagare är välkomna. Kontakta Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den. alt 0455-249 49 innan den 13 januari för mer uppgifter. Begränsat antal

Boule – spelet för alla fortsätter

FAS-Boule fortsätter utomhus på Saltö Bouleplan varje tisdag kl 13.00 från början av maj – augusti/september beroende av vädret. Oktober – april spelas inomhus på Rosenholm med avgift till Rosenholms Bouleförening. Mer info av Christer Nilsson, tlf 0455-60 60 77

Simning

Simningen i Badhuset fortsätter. Anmälan måste ske till Ulla Malmberg, tel 0455-805 23 alt Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den..

Faktauppgifter

Förbundet Aktiva Seniorer Sverige – Information.

Förbundet bildades 1988 och har över 50 lokalföreningar i Sverige med ca 20.000 medlemmar.
Se Förbundets hemsida för mer information aktivaseniorer.com

Olyckfallsförsäkring gäller vid FAS aktiviteter under förutsättning att medlemsavgiften är betald.

Förbundet Aktiva seniorer är medlemsorganisation i Medborgarskolan.

Återbetalning av anmälningsavgifter sker i den mån föreningen eller researrangören inte drabbats av någon kostnad.

Vid samåkning rekommenderas att antalet personer i bilen delar på bilkostnaderna, 18,50 kr/mil.

Reservation för eventuella ändringar i programmet.

Idéer och förslag samt hjälp för genomförande av program tas tacksamt emot.

Välkommen till aktiviteterna och en trevlig vår önskar styrelsen


Program våren 2016 - PDF-fil